Kotły węglowe i gazowe

 • KDO-U
  KDO-U
 • HT EKO
  HT EKO
 • KMG - 1
  KMG - 1
 • VK atmoVIT exclusive
  VK atmoVIT exclusive

Zajmujemy się sprzedażą oraz montażem kotłów węglowych i gazowych dla kotłowni w budynkach mieszkalnych i użytkowych wraz z systemami odprowadzania spalin i wentylacji.

 

Kotły węglowe

Najbardziej popularnym paliwem aplikowanym do pieców są węgiel oraz koks. Kotły CO na węgiel są bardzo rozpowszechnionymi narzędziami używanymi do ogrzewania domów, budynków użyteczności publicznej, a także przedsiębiorstw. Istnieją dwa rodzaje kotłów na węgiel. Kotły z górnym i  dolnym spalaniem oraz kotły nowszej generacji z podajnikiem ślimakowym i tłokowym.


 

Kotły CO z górnym spalaniem są konstrukcją starszego typu, co sprawia, że mają dużo niższą wydajność i sprawność niż kotły z dolnym spalaniem. Ponadto bardzo trudno w nich utrzymać stałą temperaturę. Z całą pewnością są dużo tańsze niż kotły z dolnym spalaniem, ale ich użytkowanie jest dużo bardziej uciążliwe i sporo droższa niż w przypadku drugiego rodzaju kotłów.Niewątpliwą przewagą kotłów z dolnym spalaniem jest ich nowoczesna konstrukcja, która umożliwia zamontowanie takich elementów jak regulator sterujący pracą pieca oraz wentylator nadmuchowy. Dzięki tym elementom użytkowanie kotła jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Jedna porcja węgla wystarcza nawet na kilkadziesiąt godzin. Dodatkowo zamontowanie podajnika znacznie wydłuża częstotliwość ładowania nowej porcji paliwa do pieca, ale jednocześnie znacznie podnosi koszty zakupu takiego pieca.


 

Kotły Gazowe

Zasilane gazem są zazwyczaj używane w domach jednorodzinnych oraz kamienicach. Istnieją dwa rodzaje kotłów gazowych: stojące oraz wiszące. W zależności od wielkości pomieszczenia, a także wielkości samego pieca uzależnia się ich miejsce zamontowania.Kotły stojące są dużo bardziej masywne i wykonane z dużo trwalszych materiałów niż wiszące i z tego powodu uważa się je za mniej awaryjne niż wiszące. Ponadto istnieje wiele rodzajów paliwa stosowane w przypadku tych pieców. Kotły CO mogą być zasilane gazem ziemnym. Jednak w takim przypadku do domu czy też danego budynku musi być poprowadzona i podłączona instalacja tego typu. Nie wszędzie dostępny jest gaz ziemny.

 

Na szczęście brak tej instalacji nie zamyka drogi do zamontowania pieca gazowego. Alternatywnym wyjściem są piece CO na gaz płynny. Jednak wymaga to dużo większych zasobów finansowych oraz więcej pracy. Gaz płynny jest przechowywany w specjalnym zbiorniku, który może być umiejscowiony pod ziemią lub na powierzchni, ale zawsze w odpowiedniej, bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych. Gaz płynny dowożony jest specjalnymi cysternami.Innym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne również napędzane gazem ziemnym, ale temperatura spalania w takim urządzeniu jest dużo niższa i wynosi zaledwie około pięćdziesięciu stopni Celsjusza.Ogromną zaleta tych pieców jest niemal bezobsługowe działanie, sprowadzone jedynie do regulowania temperatury specjalnym pokrętłem, w jakie wyposażony jest każdy kocioł napędzany gazem.

Vaillant Logo